Copyright: Ilustrovala Iva Kujundžić
PRVI ZNACI KONZUMERIZMA
BEOGRAD
SERIJAL RAZVOJ OOH-A U SRBIJI: DEO 5
Kreirano: Aug 14, 2019
Razvoj televizije i radija dovodi do formiranja prvih marketinških agencija koje su bile, prvo pod okriljem izdavačkih kuća i štampanih medija, da bi se krajem ovog perioda osamostalile. Iz ove perspektive, jasno da su sve već u tom periodu pojavile prve, stidljive, naznake konzumerizma.
Pre no što je Coca-Cola ušla na tržište SFRJ, 1958. godine, Sajam je bio i mesto za štand omiljenog pića PKB proizvodnje, Vitasoka.
Prvo mleko u Tetrapaku PKB je “izbacio” na tržište 1. jula 1964. godine, uz obaveznu promociju na mestu prodaje, tada jedine opcija, Pekabeta i C Market.
Eto trougaste, pardon, tetraedraste inovacije.
Osim proizvodnje, PKB je ušao i u domen ugostiteljstva. Prve pice u Beogradu su bile služene u 3 PKB-ove picerije: Atina na Terazijama, Beograd i Snežana (koja i dan danas postoji).
Prekoputa hotela Moskva, u hladu BIP-ovog brendiranog suncobrana se prodavao sladoled na točenje, čak do poznih 80-ih godina.
Musava lica derana i šiparica su uz povike “Ša-šarenko, ša-renko” trčala i ka hladu ispod suncobrana Pekabele. Ni odrasli nisu bili mnogo bolji. Na slici su Milan Mladenović iz EKV-a i Ivan Vdović iz Šarla Akrobate.
Bobi flips na boku trole na Slaviji je ovekovečen 1979. godine, kao primerak tadašnjih mogućnosti brendiranja vozila gradskog prevoza.
1980. godine mu se pridružuje i tadašnji hit proizvod, transparentna zubna pasta, oglas koji se vozio niz i uz trasu tramvaja broj 9, poznatijeg kao Belgijanac.
Prekoputa bioskopa Slavija, na telefonskoj govornici u nivou oka se nalazi reklama za preteču Robne kuće Beograd, Na-Ma ili Narodni Magazin koji se nalazio u blizini.
Kada je konačno Na-Ma postao Robna kuća Beograd, najavljen je uz slogan "Sve lepe stvari kupujte u robnim kućama".
Stanimir, maskota Beogradske udružene banke tokom 70-ih godina, pozdravlja sa oblika OOH-a koji više ne postoji. Već tada su se na banderama raširile prve banderašice.
U istom periodu, na Mostarskoj petlji su načičkani prvi bilbord panoi najuspešnijih jugoslovenskih kompanija.
U starom delu grada, bilbordi neće postojati do 1994. godine, kada ih je postavila Alma Quattro.
Napomena: Veliko hvala administratorima Facebook stranica “Stari Beograd kojeg više nema” i "Crno - beli Beograd" na bogatoj arhivi fotografija koje su vizuelno obogatile ovaj članak.
Zanima te još? Nastavi da čitaš...