Copyright: Ilustrovala Iva Kujundžić
KLEMPAVI BILBORDI
ARHIV ALME QUATTRO
SERIJAL RAZVOJ OOH-A U SRBIJI: DEO 9
Kreirano: Sep 25, 2019
Prva innovate rešenja su bila ekstenzije bilborda koje su “iskakala” iz očekivanog okvira od ovog medija, bukvalno i metaforički. Jedan od prvih klijenata koji se odlučio na ovakvu inovaciju je bio jedan mobilni provajder…
Jedna od najranijih innovate teaser kampanja, klempavi bilbord, zbunio je građane 2003. godine kada je osvanuo na “udarnim lokacijama” u gradu.
Ima uši, a nema usta da kaže o čemu se radi.
Reveal deo kampanje je otkrio da se radi o potpuno novoj mogućnosti nastaloj uvođenjem GPRS mreže na teritoriji Republike Srbije - multimedijalnim komunikacijama MMS porukama. Sada ste mogli da šaljete i slike i muziku, ne samo tekst.
Zamislite, da šaljete nešto osim SMS poruke i to sa telefona? Woow.
Sećate li se da ste broj mogli da uzmete samo u Pošti na posebnom šalteru i da je bila potrebna lična karta?
U to vreme, Mobilna telefonija Srbije 064 je imala preko 2 miliona korisnika, i to je bio razlog za slavlje i jednu lepu kampanju.
Pre no što su se pojavili iPhone i Android telefoni, postojali su Siemens, Samsung, Motorola i Nokia. Stilizovane kampanje kojima mobilni operateri danas nude najnovije modele telefona za 1 dinar, nisu bile ni nalik prvim kampanjama koje su promovisale mobilne uređaje u saradnji sa mobilnim operaterima.
Što ne znači da se nisu podvlačile pod kožu.
Umesto lepeze paketa kojima danas svaki od 3 najveća mobilna operatera raspolaže, postojao je samo prepaid i postpaid. A onda se 2004. godine desilo ovo …
Kampanja za 3 prepaid tarife Tipi, Toki i Neti, pravljene tako da korisnici mogu da biraju šta im je važno, po povoljnijoj ceni.
Kao što smo imali nadmetanje kafedžija, mogli bismo reći da smo imali i period nadmetanja mobilnih operatera. Početkom 2008. godine, VIP je “uleteo” na tržište kao izazivač na tržištu podeljenom između MTS-a I Telenor-a.
Do tada su se ganjali sa paketima i ponudama, ko će bolji paket, malo više interneta, malo više poruka i minuta, ali VIP je promenio igru.
Telenor i MTS su imali ulaganja od oko 1 milion EUR godišnje. VIP je u avgustu 2008. godine pokrenuo kampanju koja je od avgusta do decembra potrošila taj iznos i postavila nov benchmark. Kampanja je bila toliko sveobuhvatna, da su ljudi koji se bave marketingom bili pod utiskom da je jedino mesto na kom se ne nalazi VIP-ova reklama klupa u parku.
Jedna kampanja je imala 500 lokacija. Poput cigaretaša u stara dobra vremena.
Ulog za igru je odjednom postao veći, a ostali su morali da dobace.
Zanimljivost: 1997. godine 80% budžeta za oglašavanje je trošeno na televiziju, 9% na bilborde, 5% za radio i 6% za štampu. Osam godina kasnije, 2005. godine, TV je dobio svega 65%, štampa 19%, bilbordi 12%, a radio 4%.
Zanima te još? Nastavi da čitaš...